Kitaplar ve Yazılımlar

Yazar(lar) Kitap/Yazılım Adı Kaynak URL Notlar
Öklit Elements html-java Clark Üniversitesi Matematik ve Bilgisayar Bilimi Bölümü'nden D. E. Joyce'un 1996'dan beri nette bulunan interaktif html-java sayfası.
Arşimet The Works Of Archimedes djvu(14,7 MB) pdf(18,4 MB) Sir T. L. Heath'in Arşimet'in çalışmalarını tercüme ettiği referans kitap. 140 sayfa civarında Arşimet ve çalışmaları hakkında bir Giriş ya da önbilgi bölümü var.
Basu, Pollack, Roy Algorithms in Real Algebraic Geometry pdf(4,6 MB) Özellikle gerçel kök sayma problemini çözen değişik teoremlerin algoritmik bir üslupla anlatıldığı ve cebirsel geometri çalışmaları için vazgeçilmez bir kaynak.
Baker The Problem Of Angle Bisectors djvu(2,5 MB) pdf(5,2 MB) 1911 yılında yazarın Chicago Üniversitesi Matematik Bölümü'ne verdiği doktora tezi. Üç iç açı ortayının uzunluğu verilen bir üçgenin kenar uzunluklarının hesaplanılması. Ne kadar zor olabilir?
Ekip Maxima sourceforge 1960'larda MIT'de geliştirilen Macsyma adlı bilgisayar cebir sisteminin bir devamı ve kodu açık kaynak.
Fabrizio Caruso SARAG tar.gz(268 KB) Basu, Pollack ve Roy'ün kitaplarında geçen algoritmaların Maxima için implementasyonlarının olduğu bir paket.
Hakenholz, Mazat, Busser CaRMetal CaRMetal sitesi Başta cetvel-pergel çizimleri olmak üzere interaktif java kullanıcı arayüzüyle çizimleri yapıp pdf, ps, png vs. formatlarda kaydedebileceğiniz ve $\LaTeX$ karakterleriyle uyumlu bir yazılım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder